Rybářské techniky

Při rybaření je výběr správné techniky klíčový pro úspěšný a příjemný zážitek. Každá technika má své vlastnosti, výhody a nevýhody. Při jejím výběru je třeba zohlednit řadu faktorů, jako je druh ryby, velikost a hloubka vod, počasí a další podmínky. 

Plavaná 

Lov na plavanou patří mezi nejzákladnější techniky a z hlediska vybavení je také relativně jednoduchá. Principem je použití splávku, který drží nástrahu v požadované hloubce a zároveň slouží jako signalizátor při úspěšném záběru. Kromě splávku je potřeba použít prut, háček, podběrák a vlasec, který by měl být zvolen v závislosti na velikosti ryb a podmínkách rybaření.

Tato metoda je populární zejména díky své univerzálnosti, protože ji můžete využít při lovu různých druhů ryb v našich sladkovodních vodách. Osvědčená je zejména na kapry. Plavanou je vhodné praktikovat na vodě s nízkým proudem nebo stojaté vodě a je důležité dbát na to, aby vzdálenost pro nához nebyla příliš velká.

3870-1_3870-falcon-splavek-fpk23-20-gr

Ilustrační obrázek: Splávek

 

Položená (“na těžko”)

Tato technika patří také mezi nejstarší a nejúčinnější způsoby rybaření a je často používaná na českých vodách. Spočívá v umístění nástrahy na dno a udržení její polohy pomocí vlastní váhy nebo olověné zátěže. Pro signalizaci záběru se nejčastěji používá tzv. policajt neboli čihátko.

Tato jednodušší technika je osvědčená na kapry a dravé ryby, jako jsou štiky a sumci. Nejčastěji se praktikuje s pruty umístěnými ve vidličkách nebo stojanech, jedná se proto o klidnější způsob rybolovu. 
Položená má oproti napínavější plavané několik výhod. Za prvé, můžete provádět delší hody a za druhé, můžete umístit nástrahu přesně tam, kam chcete. Za třetí, při lovu na položenou nezáleží na větru ani na vodním proudu. Dokonce i v rychle tekoucí vodě můžete s pomocí těžšího olova umístit nástrahu poměrně přesně. 

Tato technika umožňuje dlouhé hodiny klidného a soustředěného rybolovu, který však vyžaduje trpělivost a dobrou znalost chování ryb.

dsfa

Ilustrační obrázek: Olova

 

Přívlač

Přívlač se zaměřuje na lov dravých ryb, jako jsou štiky, candáti, sumci nebo okouni.

K nahození návnady se používá přívlačový prut a naviják. K úspěšnému lovu je důležité pohybovat nástrahou tak, aby napodobovala přirozený pohyb kořisti ryby. Nástrahy používané při přívlači jsou obvykle umělé a připomínají malé ryby, jako jsou woblery, třpytky, rippery, jigy, twistery a mnoho dalších. Nicméně, je také možné použít mrtvé rybky. 

Přívlač lze rozdělit na dvě kategorie podle váhy použité nástrahy - lehkou a těžkou. Lehkou přívlačí se loví menší dravci, jako jsou okouni, pstruzi, siveni, menší štiky a candáti. Na těžkou přívlač se používají tvrdší pruty, jejichž tuhost je přímo úměrná lovené rybě a použité nástraze. Například pro lov sumců jsou potřeba opravdu tvrdé pruty s vrhací zátěží nad 100 gramů.

Tato metoda je fyzicky náročná, protože rybáři musí ujít kolem břehu i půl kilometru. Během lovu na přívlač můžete rychle prochytat velkou vodní plochu, ale je důležité zachovat si určitou taktiku. Není efektivní házet nástrahu příliš daleko. Každé místo by mělo být důkladně prochytáno po určitou dobu. Nejlepší je systematicky procházet oblast tak, aby hody pokrývaly daný úsek vějířovitě.

7956-1_7956-wobler-rapala-super-shad-rap-14-scrr

Ilustrační obrázek: Wobler

 

Muškaření

Tato technika je považována za jednu z nejnáročnějších způsobů rybolovu u nás, ale zároveň poskytuje adrenalinový zážitek. Je pojmenována po speciální nástraze, mušce, která se podobá různým stádiím vývoje hmyzu. 

Základním vybavením muškaře je muškařský prut a naviják, muškařská šňůra a návazec. Jelikož se rybář pohybuje obvykle ve vodě, brodící kalhoty jsou nezbytnou součástí výbavy. Pro tuto metodu není potřeba žádný splávek ani zátěž. 

Muškaření se zaměřuje především na dravé ryby jako jsou pstruh, siven, lipan, tloušť, bolen, ale také může být úspěšné při lovu kapra, štiky, candáta a dalších druhů ryb.

Existují tři základní druhy muškaření: suché (muška plave na hladině), polosuché (muška plave ve vodním sloupci nebo těsně pod hladinou) a mokré - lov na nymfu (lov na zatížené mušky u dna). Každá muška má odlišné techniky lovu, ale základní principy zůstávají stejné. Je důležité neházet zbytečně daleko, stačí v dosahu deseti metrů. 

37119_12693-muskarsky-navijak-delphin-flayka

Ilustrační obrázek: Muškařský naviják

 

Jigging

Principem jiggingu je opakované zvedání a spouštění nástrahy ve vodě tak, aby napodobila pohyb zraněné nástražní rybky. Tato technika je obzvláště účinná při lovu dravých ryb jako jsou candáti, okouni nebo štiky. Jigging se nejčastěji provádí pomocí speciálních jigových hlav, které se navlékají na háčky. Hmotnost jigových hlav se volí podle hloubky a síly proudění vody. Tato technika vyžaduje určitou zručnost, ale díky vysoké úspěšnosti se stává stále populárnější metodou rybolovu.

39057_14898-jig-hlavicka-mustad-cervena

Ilustrační obrázek: Jigová hlava

 

Feeder

Tento moderní způsob rybaření se praktikuje hlavně na stojatých nebo mírně tekoucích vodách. Feederové pruty jsou delší a mnohem citlivější, než tradiční pruty na lov na plavanou. Hlavní část tohoto prutu tvoří pružná špička, která slouží k detekci i nejmenších záběrů. Nástrahu upevněnou na háčku zavěsíte do speciálního krmítka (feederu), který slouží ke spuštění nástrahy ke dnu a k uvolnění návnady.

Feederové pruty mají speciální naviják, který je vybaven rychlobrzdou umožňující zvládnout silné ryby. Nejoblíbenějšími nástrahami pro lov na feeder jsou různé druhy boilies, pelet, kukuřice, gumičky, maso a jiné. Je však důležité pravidelně přidávat krmení do krmítka, aby se o něj ryby nepřestaly zajímat. Při správném použití může být metoda feeder velmi účinná a umožní vám chytit mnoho ryb během krátké doby. Je vhodná pro lov různých druhů ryb, jako jsou kapři, cejni, líni, plotice, tolstolobiky a další.

16098-1_16098-krmitko-s-obratlikem-browning-feeder-100g

Ilustrační obrázek: Feederové krmítko

 

Závěrem

Výběr správné rybářské techniky závisí na mnoha faktorech, jako je typ vody, druh ryb, roční období, povětrnostní podmínky a osobní preference a zkušenosti. Důležité je také zvolit správné vybavení, jako jsou vhodné pruty, navijáky, návnady a nástrahy, které odpovídají zvolené technice a druhu ryb, které chcete lovit.

Nebojte se experimentovat a vyzkoušet různé metody, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje a co funguje na konkrétním místě a v konkrétních podmínkách. Je také užitečné se poradit s místními rybáři nebo vyhledat informace a tipy od zkušených odborníků na rybaření, aby vám pomohli s výběrem techniky a vybavení.